Která okna budou slušet našemu domu?

Rady, tipy a návody, jak postupovat při výměně oken.

S nárůstem cen energií a zvyšujícími se nároky na energetickou efektivitu budov roste i zájem lidí o rekonstrukce, které mají pozitivní dopad na domácí rozpočet. Výměna oken jedním z prvních kroků v úsporách energií. Jedná se totiž o doslova otevíratelnou díru do fasády, a tak je jejich správná funkčnost klíčem pro skutečné úspory energií, a tedy i ekologickou domácnost. Provedeme vás touto rekonstrukcí od A do Z, seznámíme vás s aktuálními trendy, doporučíme, co je pro vás vhodné a kde na to vzít.

Rada číslo jedna hned na začátek zní: „Vždy pohlížejte na svůj domov komplexně. Dům – to nejsou jen okna, není to jen střecha, nejsou to jen zdi… Vše nejlépe funguje, když to do sebe zapadne jako puzzle. Proto pamatujte na to, že chystáte-li rekonstrukci, je potřeba rada odborníka, ideálně ověřeného stavebního inženýra, který doporučí, na co vše a v jakém pořadí se zaměřit. Ať se z vašeho domu nestanou špatně záplatované kalhoty,“ radí David Tesař ze společnosti DEK.

Potřebuji stavební povolení?

Stavební povolení nepotřebujete, pokud neměníte vzhled a rozměry oken. V takovém případě se totiž jedná o tzv. udržovací práce.
 
Jestliže chcete okna větší, jinak je uspořádat, zvýšit jejich počet nebo plánujete výrazně vzhledově odlišná okna od těch původních, považuje se to za zásadní změnu vzhledu budovy. A v takovém případě je už vaší povinností informovat o záměru stavební úřad a získat jeho povolení. Stavební úřad může požadovat nákresy a plány, popřípadě posudek od statika, pokud se jedná například o dodatečnou instalaci francouzských oken.

V zimě? V létě? Den? Týden?

Výměnu oken lze provádět v průběhu celého roku. Nejčastěji se okna mění během jara a léta, logicky díky příznivějšímu počasí. Pokud si vyberete dodavatele, který dobře plánuje termín montáže a bere v potaz klimatické podmínky, můžete přistoupit k výměně prakticky kdykoliv.

„Jak dlouho bude výměna oken v domě trvat, závisí hlavně na tom, o jak rozsáhlou renovaci se jedná. Lze ji stihnout i za jeden den. Pokud je množství měněných oken vyšší, nebo se jedná o komplikovanější práce, může rekonstrukce zabrat dva a více dní. Měla by se ale provádět vždy tak, aby dům nezůstal přes noc bez oken,“ vysvětluje Roman Kubálek, obchodní ředitel ze společnosti Vekra Okna.

Plastová, hliníková nebo dřevěná – jaký rám si vybrat?

Na trhu existují tři základní druhy okenních rámů:

  • plastová,
  • hliníková,
  • dřevěná, dřevohliníková

Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Nejčastěji jsou využívaná okna plastová. Jednak jsou cenově dostupnější a současně mají podobné izolační vlastnosti, ať už tepelné či zvukové, jako jiné typy oken. Mezi jejich klíčovou výhodu řadíme jednoduchou údržbu a variabilitu v designu. V případě kvalitních plastových oken je dlouhá i jejich životnost.

Rozlišují se typy A, B a C, a to podle tloušťky profilu rámu, dále pak plastové profily s recyklátem a bez recyklátu. Profily B a C mají omezenou funkčnost a životnost.  „Plastová okna třídy A jsou o 20 % odolnější než třídy B. Profilové rámy se méně ohýbají a zakřivují, mají silnější spoje a jsou odolnější vůči kolísání teplot. Třída A bez recyklátu s dostatečnou výztuhou má vždy lepší statické a dilatační vlastnosti, což je důležité pro životnost, zejména pak u velkoformátových oken anebo okna s trojskly,“ říká Roman Kubálek ze společnosti Vekra Okna.

Nevýhodou plastových oken je citlivost na UV záření (mohou postupem času vyblednout a ztratit svou barvu) a negativní ekologický dopad. Pro někoho to může být i estetika.

Dřevěná okna přidají vašemu domu přírodní charakter a kouzlo. Navíc má dřevo přirozeně izolační vlastnosti, je odolné vůči UV záření a jedná se o obnovitelný materiál. Dřevěná okna jsou ale ve srovnání s těmi plastovými dražší a náročnější na údržbu.

Klíčová je kvalita dřeviny, kvalita zpracování, a hlavně povrchová úprava. Ekologické barvy zvyšují nároky na povrchovou úpravu, a tak se při výběru rozhodně ptejte na technologii výroby a způsob ošetření. Soustřeďte se také na detaily spojů/rohů, které mohou mít vliv na zatékání, vlhkost, plísně.

Lehkost a pevnost – to jsou hlavní atributy hliníkových oken. Umožňují proto velké formáty, a tím pádem maximálního průniku slunečního světla do interiéru. Jsou odolná vůči vlhkosti, UV záření, teplotním změnám i povětrnostním vlivům. Mezi jejich nevýhody patří vysoká cena a horší tepelná izolace. U hliníkových oken je nejdůležitější minimalizace tepelných mostů v profilu a izolace skla od profilu. Hliníková okna jsou prakticky věčná. Klíčovým omezením životnosti je kvalita použitých těsnících izolantů. 

Každé okno je unikátním výrobkem díky jeho nestandardním rozměrům. Jedná se tedy v pravém slova smyslu o zakázkovou výrobu, ale dávno již nestačí “truhlářské” postupy. Jak v případě plastových, dřevěných a hliníkových oken se dnes jedná o zvládnutí strojírensky přesné technologie výroby, která musí vycházet ze správně zvolené konstrukce výrobku. Součástí přesnosti je pak montáž, která se také liší podle typu a velikosti. Ošetření spáry mezi zdivem a oknem je klíčové pro reálné úspory energií, omezení plísní a životnosti výrobků.

Dvojskla, nebo trojskla?

 

„Okna s dvojskly propustí do domu o něco více slunečního záření. Nicméně, dnes je standardem trojsklo, které v případě kvalitního skla a okna ušetří dodatečných cca 10 % tepla. Do obytných místností doporučujeme tedy trojskla se správnou statikou (pevností). Dále dbejte na hloubku zasklení, která omezí rosení a preferujte skla s broušenou hranou, což prodlužuje jejich životnost“ vysvětluje Roman Kubálek ze společnosti Vekra Okna.

Výběr dodavatele a zaměření

Vyberte si spolehlivého a kvalifikovaného dodavatele oken. Osobně se zajímejte o technické detaily. Nenechte se zlákat nízkou cenou či vlastnostmi na papíře. Chtějte společnou záruku na celé dílo, tak aby v případě reklamace jednotlivý subdodavatelé neházeli vinu jeden na druhého. Mějte na paměti, že kvalitně nainstalovaná okna jsou klíčem k jejich správné funkci.

Výrobky či montáž na dvou smlouvách, nebo dokonce bez smlouvy jsou prvním varováním pro zákazníka. Ve smlouvě si specifikujte nejen samotnou výměnu, ale i následné zednické a uklízecí práce, včetně odvozu starých oken a nepořádku. Zajímejte se o postup případných reklamací a existenci.

Klapka – kamera – akce!

Před akcí pořádně zajistěte svůj interiér. Budete za to vděčni ve chvíli, kdy se pustíte do uklízecích prací. Současně eliminujete riziko poškození čehokoli ve vašem domě. Odkliďte nábytek co nejdál od oken, všechny věci v pokojích řádně přikryjte a nezapomeňte chránit i podlahy.

Pracovníci dodavatele nejprve demontují původní okna – vysadí je a vyřežou jejich rámy. Prostor okolo oken začistí, odstraní zbytky omítky i izolačního materiálu. Co nejhladší a rovný povrch okenního otvoru je zásadní pro efektivní a správnou instalaci nových oken. Tato fáze práce bývá velmi prašná a je z ní nejvíce nepořádku.

Jakmile je vše připraveno, následuje usazení nových oken. Nový okenní rám bez křídel se umístí do okenního otvoru a postupně se upravuje a stabilizuje, dokud není dokonale svislý. Poté se ukotví, aby byl ve zdi pevně zajištěný. Do rámu se vsadí křídla a zapění připojovací spáry. Z venkovní strany okna se nalepí paropropustná a z vnitřní parotěsná fólie.

Po usazení oken je třeba kolem nich upravit zdivo a omítky, aby do připojovací spáry nepronikala vlhkost. Součástí zednických prací bývá i montáž parapetů.

Vyřešte rovnou i dveře

Pokud procházíte výměnou oken ve vašem domě, vyměňte také vchodové dveře. Práce jsou totiž velmi obdobné, lze je spojit efektivně jak časově, tak ekonomicky.

Mezi důvody pro výměnu vchodových dveří patří tyto:

  • Nevyhovující stav původních dveří z bezpečnostního či požárního hlediska
  • Nevyhovující stav původních dveří z hlediska tepelných ztrát
  • Poškození stávajících dveří
  • Design

Bezpečnostní, dřevěné, odolné proti ohni?

Při výběru dveří rozvažte zejména tyto otázky:

  • Půjdete cestou obyčejných plastových, nebo si připlatíte a zvolíte dveře bezpečnostní? Myslete na to, že vaše bezpečí je nejdůležitější a že by se na něm nemělo šetřit. Určitě doporučujeme jít cestou bezpečnějšího řešení. Věděli jste, že i dveře mají svou bezpečností třídu? A to v kategoriích 1 až 5. Nejvíce využívané jsou 3 a 4.
  • Z jakého materiálu dveře chcete? Co je uvnitř, nemusí být nutně i venku. Otázka materiálu tedy není jen o pevnosti, váze či dalších fyzických vlastnostech. Souvisí i se vzhledem samotným, a tedy designem. V dnešní době máte opravdu velký výběr, přes různé kovy, plasty, dřevotřísku či dřevěný masiv.
  • Jaké další vlastnosti by dveře měly mít? Zamyslete se především nad zvukotěsnostíohnivzdorností.
bur-int1.jpg

Jak se při instalaci nových dveří postupuje?

  • Vybraný dodavatel nejprve vybourá původní, již nevyhovující dveře.
  • Do vzniklého otvoru zasadí dveřní rám.
  • Dojde k ošetření připojovací spáry (eliminuje se tak riziko vzniku tepelných mostů)
  • Nasadí se samotné dveře, tzv. dveřní křídlo
  • Dveře se finálně seřídí.

Dále by vás dodavatel měl seznámit se správným užíváním nových dveří a podle toho, jak jste si sjednali smlouvu, provést úklid a odvézt staré dveře.

uspora-energie-transparen-24-v4.png

Kolik to vše bude stát a kde na výměnu oken a dveří vzít?

Celková cena se odvíjí od rozsahu prací, počtu měněných oken a výběru materiálu. U dveří jde hlavně o jejich materiál, rozměry a typ. Menší přízemní dům typu bungalov se zastavěnou plochou 150 m2, se jedním velkým francouzským oknem a čtyřmi menšími, při volbě nových oken z plastových profilů, vyjde na cca 200-400 tisíc korun. Montáž vchodových dveří vyjde zhruba na 2 tisíce korun a cena se pohybuje řádově v nižších desítkách tisíc korun.

Výměna oken a dveří spadá mezi rekonstrukce, kterými snižujete energetickou náročnost domu. Na financování můžete tedy čerpat státní dotace (Nová zelená úsporám, Oprav dům po babičce) až 4 900 Kč/m2. Pokud ji vhodně zkombinujete se zvýhodněným úvěrem od stavebních spořitelen, váš rodinný rozpočet zatíží financování této úpravy minimálně.

Stavební spořitelna České spořitelny nabízí pro tyto účely Úvěr od Buřinky pro budoucnost. „Rekonstrukce s ekologickým záměrem vítáme a podporujeme. Úvěr od Buřinky pro budoucnost nabízí úrokovou sazbu výhodnější o 0,5 % oproti standardním rekonstrukcím. Nově je u tohoto úvěru možné získat až o desítky procent nižší splátku od začátku splácení díky využití státní dotace. Nižší splátka je vhodná pro ty, kteří jsou rozhodnuti, že celou dotaci nebo její část po obdržení použijí jako mimořádnou splátku úvěru. Krom toho akceptujeme mimořádné splátky zdarma ze získané dotace a disponujeme týmem specialistů, kteří vám poskytnou kompletní informace o možnostech v oblasti dotací,“ popisuje Milan Pospíšil z Buřinky.

Úvěr od Buřinky pro budoucnost

Spočítejte si, jak může vypadat vaše úspornější bydlení.

Chcete vědět, jak na úspornější bydlení?

Vyplňte pár údajů o svém domě a spočítejte si úsporná opatření vhodná pro váš dům, včetně výše státní dotace a nabídky vhodného financování.

Průvodce úspornou rekonstrukcí

Úsporná rekonstrukce či výstavba krok za krokem. Články, videonávody a mnoho dalšího.