Jak bojovat s vlhkostí v domě

Jak se vlhkosti v domě nadobro zbavit a na kolik to vyjde?

Trápí vás ve vašem domě plíseň na zdech, orosená okna nebo zatuchlý vzduch? Právě to jsou nejčastější znamení vlhkosti v domě, která se nejvíce projevují v zimních měsících. Nadměrná vlhkost v domě má navíc vliv nejen na domácí pohodu, ale i na vaše zdraví. Už dávno to ale není neřešitelný problém. Jak se vlhkosti v domě nadobro zbavit a na kolik to vyjde? Právě o tom je tento článek.

Podle dat ČSÚ jsou v České republice téměř dva miliony rodinných domů a z průzkumu Buřinky vyplývá, že vlhkosti a plísním čelí každý druhý. Osm procent majitelů domů přiznalo, že se v jejich případě jedná o skutečně vážný a rozsáhlý problém. Většina lidí řeší situaci větráním, přípravky proti plísním či odvlhčovačem vzduchu. To ale představuje jen dočasné odložení problému. Dlouhodobé a osvědčené řešení spočívá ve stavebních úpravách. Těmi může být například zateplení, řízené větrání s rekuperací nebo injektáž zdiva.

Jak poznat, že máte doma moc vlhko nebo dokonce plíseň?

V létě si problému s vlhkostí ve vašem domě ani nemusíte všimnout. V s příchodem zimy ale můžete začít pozorovat, že něco není v pořádku. Objeví se typické skvrny na zdech nebo se v koutech a úzkých místech rozleze plíseň, která napadá i okolní nábytek, případně i textilní materiály, jako třeba koberce. Na oknech zase můžete zpozorovat zkondenzované kapky vody. A hned při příchodu do domu vás může přivítat i nepříjemný zápach.

Má nějaký vliv vlhkost a plíseň v domě i na vás? Samozřejmě, že ano. Může se objevit atopický ekzém, alergická rýma, astma, kašel, ale i záněty spojivek a bolesti hlavy. Zvláště nebezpečný je pobyt v domě zasaženém plísní pro astmatiky.

Váháte, jestli jsou stopy na stěnách způsobené vlhkostí nebo se jedná jen o šmouhu na omítce? Sledujte vlhkost vzduchu v domě pomocí vlhkoměru. V zimě by vlhkost v domě měla být maximálně 45 až 60 % a v létě pak v rozmezí od 40 do 55 %. Vyšší vlhkost není žádoucí, voda totiž urychluje degradaci stavebních materiálů a poskytuje živnou půdu plísním.

Hlavní příčiny vzniku vlhkosti a plísně

Trvalá celoroční vlhkost v konstrukcích domu může být způsobena:

  • zatékáním okny či střechou,
  • vzlínáním vody od základů.

Pokud jde o nedostatečné větrání, prasklou střešní tašku či špatný svod okapů, je náprava situace poměrně jednoduchá. Častěji je ale pes zakopán jinde. Například vzlínání vody je především zapříčiněno (zejména u starších domů):

  • neodpovídající nebo opotřebovanou hydroizolací,
  • případně větším množstvím podzemní vody, zejména při zásazích do okolní půdy.

Rozšířenou příčinou vzniku vlhkosti v domě je ale nedostatečná nebo chybějící tepelná izolace. „Pokud dům není zateplený, nebo má stávající zateplení nedostatečnou tloušťku, vznikají v domě nejen tepelné ztráty, ale i významné teplotní rozdíly mezi vnitřním a vnějším prostředím. Právě proto pak dochází ke kondenzaci par na chladných stěnách, kde se vlhkost dále drží a prostupuje zdivem do celé konstrukce,“ vysvětluje David Tesař ze společnosti DEKPROJEKT.

Vzniku plísní je možné i předejít

Pokud zatím s vlhkostí bojujete a váš dům je takříkajíc „v suchu“, neusínejte na vavřínech. Výskyt plísní totiž můžete sami zapříčinit nebo zhoršit, pokud nejste zvyklí pravidelně větrat. Ideálně okna pootevřete bez ohledu na roční období třikrát denně alespoň na 5 minut. Nepodceňujte ani zdánlivě nevýznamné zdroje vlhkosti jako vyprané prádlo nebo výpary z vaření. Pokud nemůžete sušit prádlo venku a vaříte bez digestoře, větrání je pro vás o to důležitější.

Plísně se rády množí i v místech, kam běžně oko nedohlédne – například na stěně za skříní. Život jim ztížíte tím, že nábytek nebudete přirážet těsně ke zdi, ale necháte mezi nimi několikacentimetrovou mezeru. Hrozící výskyt plísní v místnostech, kde se přirozeně hromadí více vlhkosti, jako je například koupelna nebo kuchyně, je možné odvrátit speciálními nátěry. „V hobby marketech jsou dnes běžně k dostání protiplísňové a antibakteriální nátěry, které omezují vlhnutí stěn. Lidé by se na ně ovšem neměli spoléhat jako na všelék, ale vnímat je především jako preventivní opatření,“ dodává David Tesař.

První pomoc proti vlhkosti a plísni v domě

Pokud si všimnete zvýšené vlhkosti nebo ji naměříte vlhkoměrem, povolejte do služby odvlhčovač. Jedná se o malý přístroj, který pohltí vzduch, ochladí ho, čímž ve vzduchu obsažená vodná pára zkondenzuje. Odvlhčený vzduch se pak vrací zpět do místnosti. Možná budete překvapeni, kolik vody už za jednu hodinu v nádrži najdete. Nenechávejte však běžet odvlhčovač bez dozoru – je potřeba pravidelně nádrž vyprazdňovat.

Když si ale už všimnete, jak se na zdech nebo v rozích rozpíná plíseň, je nutné proti ní zakročit ihned, a to radikálnější metodou – oškrábáním. Prvním krokem je v takové situaci paradoxně navlhčení postiženého místa směsí vody a přípravku proti plísni. To proto, abyste manipulací za sucha nerozšířili plísňové spory po celé místnosti. Až po důkladném navlhčení můžete vzít do ruky malířskou škrabku a odstranit poškozenou omítku, v případě potřeby až na zeď. Místo nechte důkladně vyschnout a až poté ho ošetřete novou (protiplísňovou) omítkou.

Odborné řešení a sanace pro dlouhodobé řešení vlhkosti v domě

Při řešení problémů s vlhkostí nespoléhejte jen na svůj úsudek a zapojte do stavebních úprav odborníky. Ti dům pečlivě prohlédnou, analyzují složení vlhkosti (ta totiž krom plísně často obsahuje i soli) a pak vám doporučí nejlepší postup v závislosti na stáří, konstrukci a stavu vašeho domu.

Je problémem vlhkost od základů?

Nejčastějším řešením vlhkostních poruch spodní stavby bývá podřezání zdí nebo jejich injektáž. Podřezáním zdiva v úrovni podlahy vznikne spára, do které je nutné vložit izolační fólii. Podřezání je možné různými metodami provést u cihlového i betonového domu. Metoda injektáže oproti tomu obnáší napuštění zdiva silikonovými oleji, které zabrání dalšímu vzlínání vody. To ovšem neznamená, že zdivo „nedýchá“, pouze zamezí vodě v kapalném stavu, aby jím prostoupila. Kvalitně provedená injektáž vytvoří clonu, která vydrží i déle než 50 let. Při vysychání již sanovaných zdí je pak možné využít speciální sanační omítky.

Další spolehlivou metodou je zarážení nerezových plechů z tvrzené oceli. Spočívá v zatloukání desek do vlhkého zdiva pomocí pneumatického příklepu. Výhodou této moderní metody je, že se nemusí zdivo prořezávat a odpadá tak zbytečné narušování materiálu. Izolace nerezovými plechy navíc dosahuje velmi dlouhé životnosti.

Rozšiřují se plísně po obvodových zdech?

Pusťte se do zateplování. Nenechte se přitom odradit názory, které naznačují, že právě zateplení je původcem potíží s vlhkostí v domě. „Vnějším kontaktním zateplením se celková propustnost stěn pro vodní páru zvýší jen nepatrně. Výměna vzduchu a tím i snížení nadměrné vlhkosti probíhá více než z 95 % řízeným větráním okny, dveřmi, popř. automatickými systémy větrání. Zateplením se zvýší vnitřní povrchová teplota stěn nad rosný bod a riziko tvorby plísní v chladném období roku se tak eliminuje. V zateplených konstrukcích kondenzuje prakticky vždy méně vlhkosti než v konstrukcích nezateplených,“ připomíná David Tesař.

Dalším vhodným opatřením pro odvlhčený a zateplený dům může být instalace automatického systému větrání se zpětným využitím tepla, tedy tzv. rekuperací. Nejčastěji se instaluje do novostaveb, někdy je však možné technologii využít i ve starších stavbách. Automatický systém větrání odvádí vydýchaný vzduch z interiéru a přivádí čerstvý. V rekuperační jednotce dochází k předání tepla z odváděného vzduchu na přiváděný s účinností běžně 90 %. U již postavených domů je to složitější, ale řešitelné. U domů s vyššími stropy lze instalovat podhledy a rozvody vést nad nimi, případně lze zvolit přiznané pohledové trubky s vývody v rozích místností. Variantou může být i instalace samostatných lokálních jednotek ve vybraných místnostech domu.

uspora-energie-transparen-24-v4.png

Kolik vás to bude stát?

Cena sanace zdiva v případě vlhkosti odspodu metodou podřezání včetně sanace omítky je závislá především na velikosti domu, tloušťce a typu zdiva, předběžně však můžete počítat s investicí ve výši 40-70 tisíc korun, chemická injektáž a narážení nerezových plechů i na dvojnásobek. Stavební spořitelna České spořitelny nabízí pro tyto účely Úvěr od Buřinky pro budoucnost. „Rekonstrukce s ekologickým záměrem vítáme a podporujeme. Úvěr od Buřinky pro budoucnost nabízí úrokovou sazbu výhodnější o 0,5 % oproti standardním rekonstrukcím. Nově je u tohoto úvěru možné získat až o desítky procent nižší splátku od začátku splácení díky využití státní dotace. Nižší splátka je vhodná pro ty, kteří jsou rozhodnuti, že celou dotaci nebo její část po obdržení použijí jako mimořádnou splátku úvěru. Krom toho akceptujeme mimořádné splátky zdarma ze získané dotace a disponujeme týmem specialistů, kteří vám poskytnou kompletní informace o možnostech v oblasti dotací,“ popisuje Milan Pospíšil z Buřinky.

Úvěr od Buřinky pro budoucnost

Spočítejte si, jak může vypadat vaše úspornější bydlení.

Chcete vědět, jak na úspornější bydlení?

Vyplňte pár údajů o svém domě a spočítejte si úsporná opatření vhodná pro váš dům, včetně výše státní dotace a nabídky vhodného financování.