Po dokonané práci jste se rozhlédli kolem sebe a zjistili, že místo nového krásného a útulného domova je všude jen prach a nepořádek? Tak to po rekonstrukcích bývá. Jak se s tím vypořádat? Na prvním místě je prevence, předcházet mu co to jde. Díky tomu bude závěrečný úklid jednodušší.
Jak zabránit nepořádku při rekonstrukci – přikryjte všechno co jde
Ještě před tím, než se do rekonstrukce pustíte, ochraňte nebo odstěhujte to, co chcete zachovat. Chystáte se předělávat obývací pokoj, ale dveře mají zůstat původní? Při vyklízení je vysaďte z pantů, ať je neponičíte, a navíc nebudou překážet. Před vlastní realizací rekonstrukce dveře i zárubně obalte igelitem a nasaďte zpět, omezíte tak pronikání prachu do jiných místností. Pro přilepení igelitu se dobře hodí papírová lepící páska, drží na povrchu častokrát lépe než klasická. Navíc nezničí podklad, na který je přilepená.
Chystáte se vymalovat? Určitě nezapomeňte dát všechen nábytek doprostřed místnosti a pořádně ho zakrýt. Pečlivě překryjte i podlahu a zalepte okna. Ušetříte si čištění všeho možného od cákanců barvy. Nezapomeňte, že i když budete rekonstruovat jen část vašeho bydlení, budete v bytě nadále bydlet. Staré vybavení budete stěhovat pryč přes zbytek domu, pravděpodobně chodbou. Zakryjte to tedy i tam, alespoň podlahu – prach a případný nepořádek ze staršího vybavení pak neudělá nepořádek po celém bytě. Vystěhovaný a dobře překrytý nábytek by vám ale neměl bránit v běžném provozu. Vyklízení, stěhování a přípravě na rekonstrukci se věnuje i náš další článek.
Nejrizikovější na zničení během rekonstrukce je podlaha. Může se poškrábat při vyklízení, může na ni něco upadnout nebo se vylít. Vždy je také lepší položit na nejkritičtější místa a trasy kartony, které utlumí nárazy a předejdou poškrábání podlahy. Pokud ale předěláváte mimo jiného i ji, máte v tomto ohledu vlastně vyhráno. Starou podlahovou krytinu nechte na místě co nejdéle to jde, poslouží lépe než nalepené igelity. Závěrečný úklid je pak jednodušší.
Stavební firma
Pokud vám rekonstrukci provádí stavební firma, domluvte se na závěrečném úklidu již při sepisování smlouvy. Stavební firma by měla provést aspoň hrubý úklid, který je vhodné ve smlouvě detailně rozepsat. Pohlídejte si, že v ní určitě nechybí odvoz a likvidace stavební suti a nebezpečného odpadu. Navíc si můžete sjednat i vysátí a vytření podlah, umytí oken, dveří apod. Pozor, nezapomeňte si nechat několik kusů zbylého materiálu, který firma během rekonstrukce nevyužila. Určitě se hodí pár obkladů nebo lamel podlahy pro případ nehody. Ideální je mít balení od stejné výrobní šarže v záloze. I mezi jednotlivými šaržemi stejného typu mohou být rozdíly v odstínu. Nenačatá balení materiálu můžete často vrátit a dodavatel vám vrátí peníze.
Profi úklid
Po rekonstrukci je vždy potřeba udělat velký generální úklid. Kvůli zbytkům spárovacích hmot, všudypřítomnému prachu a cákancům od barvy se jedná o náročnou činnost. Navíc následuje po rekonstrukci, která byla sama o sobě psychicky a fyzicky vyčerpávající. A vy máte před sebou ještě stěhování, vybalování a zabydlování. Pokud kolem sebe nemáte rodinu či známé, kteří by vám s úklidem pomohli, není od věci nechat úklid po rekonstrukci na profících nebo najmout třeba jen jednorázově paní na úklid. Možností je mnoho, podívejte se např. na www.vyluxuj.cz nebo www.hlidacky.cz. Úklidové firmy jsou pojištěné a ručí za své zaměstnance v případě, že se něco rozbije, ztratí, poškodí.
Čistící prostředky
Stavební práce už jsou hotové a vy jste se rozhodli si závěrečný úklid udělat sami? Určitě to má své výhody. Všechny věci si můžete rovnou uspořádat podle sebe, úklid uděláte pečlivě, a navíc z něj budete mít lepší pocit a ještě ušetříte. Úklid po rekonstrukci je také dobrá příležitost vyhodit staré oblečení a nepotřebné věci. Věnovat je můžete v rámci nějaké charitativní sbírky, nebo tyto pro vás již nepotřebné věci prodejte.
Zpět k úklidu. Rozhodně se vyplatí nakupovat čistící prostředky ve větších baleních. V přepočtu na množství vyjdou větší objemy levněji. A když vám zbudou, nevadí, nezkazí se. Není potřeba ani nakupovat značkové produkty. Různé obchody mají své privátní značky, které jsou obyčejně levnější a velice často mají i stejné, nebo hodně podobné složení. Podívejte se tak např. po značkách jako jsou Clever, AquaPur anebo DenkMit. Více tipů najdete v našem článku Jak ušetřit doma.
Chemie a eko čisticí prostředky
Myslete na to, že čistící prostředky jsou chemikálie. To nemusí být nutně negativní, ale třeba se to právě vám úplně nelíbí a rozhodnete se pro přírodní variantu, která může vycházet i levněji.
Často vám bude stačit obyčejný ocet a jedlá soda, dobře poslouží i citron. O vůni se postarají esenciální oleje. Stačí pak vzít houbičku, jedlou sodu s citronem a vydrhnete skoro cokoliv. Navíc vám můžou bez obav pomoct i děti.
Přece jen by se vám hodil návod? Máme ho tu pro vás na domácí čistící pastu. Stačí vzít větší balíček jedlé sody cca 100 g (běžně dostupné v obchodech s potravinami i v drogériích), vysypat ho na talířek a na to vymačkat šťávu z půlky citronu nebo několik lžiček octa. Nelekněte se, když sodu s citronem začnete míchat, bude pěnit. Pěna ale rychle zmizí. Pastu pak můžete využít na úklid v podstatě čehokoliv, stačí ji dát na houbičku a drhnout. Po vydrhnutí pastu důkladně opláchněte.
Octem můžete umýt i podlahu. Má dezinfekční účinky. Stačí nalít šálek a půl do kbelíku s vodou a tím vytřít, potom vysušit hadrem. Pozor, není to vhodné na dřevěné podlahy. Slabším roztokem z octa + vody lze mýt i okna či zrcadla, silnějším například lednici.
A aby nebylo návodů málo, přidáme ještě jeden: citrusový čistič. Na menší kusy nakrájejte slupky z citrusů (klidně i z více druhů, nebojte se toho), a ty dejte do dobře vymyté uzavíratelné sklenice. Zalijte do plna octem, může být i vinný bílý, a uzavřete. Nechte 2 týdny „louhovat“ – možná, že ocet bude potřeba dolít. Slupky ho budou nasávat. Po dvou týdnech roztok přes sítko nalijte do láhve, která bude ideálně se sprejem. Čistič je možné používat přímo nebo rozmíchaný ve vodě jako univerzální prostředek do kuchyně, koupelny i na toaletu.
Organizátorky domácností
Víte, že existuje služba profesionální organizátorky domácnosti? Navštíví vás doma a pomůže vám s uspořádáním libovolného prostoru, ať už se jedná o ložnici, kuchyň, skříň nebo celý byt. Poradí, jak co nejefektivněji vše uspořádat, kterých věcí se zbavit, jak nastavit systém třídění apod. Jejich úkolem není uklidit, ale pomoct najít systém, aby domácnost byla přehlednější, a díky tomu jste v budoucnu trávili méně času hledáním věcí a jejich úklidem. Přinesou nápady a inspiraci, znají nové technologie a inovace. Mohou pomoci být efektivnější, a tak v důsledku ušetří váš čas a možná i nervy z věčného přerovnávání a hledání (znáte to, když máte krabičky na jídlo, ale ne a ne najít správné víčko ...?).
Stejně jako jiné služby, i tato vyžaduje důvěru. Pozvat si někoho cizího domů, požádat ho o pomoc a možná mu i ukázat to, co byste raději ve skříni nebo za zavřenými dveřmi schovali, není něco, co děláte běžně. Není se ale čeho bát. Organizátorek najdete na internetu celou řadu, vybírat můžete podle referencí. Možná vám to připadá trošku zvláštní, ale připusťme si, že nikdo z nás neumí všechno. Někdo si nechá pomoct s přezutím auta v autoservisu, někdo s jídelníčkem u nutričního terapeuta a někdo s domácností u organizátorky. V zahraničí už to je zcela běžná praxe, u nás je zatím v začátcích.
Možná, že není od věci tuto službu tedy alespoň zkusit. V uklizeném a dobře uspořádaném domově se bude určitě žít lépe. Pomoc můžete hledat třeba u www.kominky.cz, www.zorganizovano.cz nebo www.usporadejto.cz. I když se nakonec pro jejich služby nerozhodnete, na jejich webových stránkách a sociálních sítích najdete soustu skvělých tipů.