Rekonstrukce představuje pro mnoho lidí zásadní životní krok směrem k lepšímu a pohodlnějšímu bydlení. Stavební úpravy ale kromě nervů a finanční stability dokážou postupně otestovat také partnerské vztahy. Za úspěšnou rekonstrukcí totiž mnohdy stojí kompromisy a společné hledání řešení, což může vést i k neshodám. Hádky s drahou polovičkou kvůli stavebním úpravám v průzkumu Stavební spořitelny České spořitelny přiznali tři z deseti Čechů. Větší část rekonstrukcí se ale obešla bez větších dramat.
Kdo za rekonstrukcemi stojí?
Průzkum Buřinky ukázal, že rekonstrukci častěji iniciují ženy. Kromě toho se také ukázalo, že čím mladší lidé rekonstruují, tím častěji byla iniciátorem rekonstrukce bydlení jejich širší rodina. Rodina může být někdy nápomocná i při rozhodování, kdy se partneři ne a ne shodnout. Hádky u rekonstrukce jsou ale spíše výjimkou.
Rekonstrukce nemusí být žádné drama
Ačkoli průzkum Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky) ukázal, že některé rekonstrukce se partnerským názorovým přestřelkám nevyhnou, většina probíhá bez větších krizí. 38 % dotazovaných dokonce uvedlo, že během úprav domova neměli vůbec žádné rozpory. Nakonec i v domácnostech, kde se diskutovalo o drobnostech (přiznali 3 z 10 lidí) se partneři dobrali shody.
V některých případech má ale rekonstrukce namísto růžového plánování společné budoucnosti fatální dopad na partnerský vztah. Odlišné partnerské názory na stavební úpravy uvedla 3 % lidí. 2 % párů dokonce namísto rekonstrukce čekal rozchod zapříčiněný neshodami při plánování či realizaci. Naopak 8 % dotazovaných odpovědělo, že je rekonstrukce s partnerem sblížila.
Rozdílnost v pohledech a názorech na rekonstrukci partneři řeší různě. Podle průzkumu nejčastěji zabírá diskuse a hledání kompromisů. Touto cestou jdou až tři čtvrtiny dotázaných. Někteří partneři ke svému rozhodování přizvou ještě další, nezaujatý hlas (16 %). „Dohadovali jsme se, jakou barvu vymalujeme byt. Nakonec jsme se zeptali syna a bylo to,“ říká pan Lukáš z Kolína. 8 % lidí se pak dohadům a diskusím raději vyhne a rovnou se podřídí partnerovi či partnerce.
Rekonstrukce se šťastným koncem? Partneři si ji umí zpříjemnit
Drahocennou komoditou, z níž dokáže rekonstrukce pořádně ukrojit, je bezesporu čas. Vyklízení, stěhování, konzultace s dělníky i výběr nového zařízení – to všechno může vstupovat do chvil, které by lidé jinak trávili se svým partnerem. 19 % lidí v průzkumu Buřinky uvedlo, že na sebe během rekonstrukce mělo méně času než jindy. Všimla si toho téměř polovina lidí od 18 do 35 let. I tak se ale z domnělého limitu dá udělat výhoda. „Po všech hádkách a dohadech jsme každý večer rozdělali oheň v krbu a dali si dobré červené vínko. Z celkové rekonstrukce schodiště ty nejhezčí momenty,“ říká paní Aneta z Chrudimi.
Rekonstrukce navíc může posunout i v dalších zásadních oblastech. Inspirativním příběhem může být zkušenost čerstvě vdané Terezy, pro níž úprava bytu měla zásadní romantickou dohru. „V polovině rekonstrukce, kdy byly zdi obouchané, mě teď už manžel požádal o ruku v obýváku.“
Desatero rad od psycholožky Kateřiny Brikciové
- Dohodněte se, co konkrétně uděláte a jak to má vypadat. Proberte všechny nápady, abyste zjistili, na čem se shodnete a kde bude potřeba udělat kompromis. V prvním kroku se nenechte ovlivnit časem ani rozpočtem a nechte pracovat fantazii. Škrtat můžete vždycky.
- Ruku v ruce s dohodou, co všechno budete rekonstruovat, je potřeba si říct, kolik do rekonstrukce chcete investovat. Nezapomeňte na pravidlo jedné třetiny – počítejte s tím, že rozpočet bude o něco (nemusí to být přesně jedna třetina) překročen a připravte se na to.
- Pokud chcete část rekonstrukce řešit svépomocí, dohodněte se dopředu, kdo udělá co. Myslete na to, že váš čas taky něco stojí.
- Domluvte se spolu, kdo bude v rámci rekonstrukce za co zodpovědný – na koho se budou obracet řemeslníci, kdo přiveze materiál atd.
- Kompromis bude během rekonstrukce důležitou součástí vaší komunikace. Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy na něčem dohodli, jak se vám to povedlo a kdo byl iniciátorem dohody. Dobrá zkušenost pomůže během rozhodování, u kterého budete kompromis potřebovat. Můžete si také domluvit oblasti, ve kterých budete mít poslední slovo – např. já ložnici, partner kuchyň.
- Nezapomeňte spolu během rekonstrukce také trávit čas mimo místo rekonstrukce.
- Když se něco povede, odměňte se. Není potřeba čekat na konečný výsledek. Nezapomínejte také ocenit partnera. Když se naopak něco nepovede, nebo se vám něco nelíbí, nebojte se o tom s partnerem komunikovat – výsledek by měl být uspokojivý pro oba partnery.
- Pokud na vás dolehne pocit zmaru, představte si rekonstrukci jako slona – celého ho nesníte, ale po částech by to šlo. Rozdělte si rekonstrukci na milníky, abyste se mohli průběžně ujistit, že vše probíhá k vaší spokojenosti.
- Nezapomínejte na ostatní členy domácnosti – např. děti. Probírejte s nimi průběžně, co se děje, jak to bude dlouho trvat a jak to bude vypadat, až bude hotovo.
- Život se kvůli rekonstrukci nezastaví. Nezapomeňte si nechat kapku energie také na práci, osobní život, koníčky a ostatní věci, které jsou pro vás důležité.