Rekonstrukce krok za krokem

Stavíme Domov pro budoucnost pro rodinu pěstounů

Průvodce rekonstrukcí stojí na konkrétním příkladu komplexní opravy domu rodiny pěstounů ze Středočeského kraje. Mapuje postup činností od prvotního záměru až po vlastní realizaci. Renovace střechy a celého obytného podkroví domu Liběny a Robina poslouží jako modelový příklad, na kterém chceme ukázat problematická místa i správné postupy rekonstrukce. Našim cílem je usnadnit lidem cestu k jejich vysněnému bydlení.

Radíme, opravujeme a pomáháme zároveň

„Radit od stolu umí každý, proto jsme se rozhodli vzorovou rekonstrukci realizovat. Ukážeme na ní ideální postup i všechna úskalí a nečekané momenty, kterými jsme si sami prošli,“ vysvětluje Monika Kopřivová ze Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinka), která celý projekt i průvodce realizuje. Buřinka se pustila do reálného projektu rekonstrukce, který poslouží jako praktický příklad do tohoto průvodce, ale také a zároveň pomůže potřebným. Budeme totiž rekonstruovat dům pěstounské rodině.

Pěstouni vytvářejí domov dětem, které by jej jinak neměly, a zaslouží si za to nejen náš obdiv, ale především pomoc. S hledáním konkrétní rodiny, které Buřinka dům opraví, pomohla nezisková organizace Cestou necestou. „Díky ní jsme navštívili několik pěstounských rodin, nafotili jejich domy a finální výběr jsme pak nechali na hlasování našich zaměstnanců. Projektem u nás ve firmě budeme žít až do jara, naši zaměstnanci sami pomůžou s vyklízením domu, zazimováním zahrady apod.,“ říká Richard Klíma, který se v Buřince stará o interní komunikaci.

Velká rodina byl vždycky náš sen

Pan Robin a paní Liběna mají tři vlastní děti a potom co dva nejstarší synové dospěli, rozhodli se stát pěstouny. Už osm let se starají o Míšu a poslední čtyři roky procházeli schvalovacím procesem pro svěření dalších dětí do péče. Dvě holčičky předškolního věku se přistěhují během rekonstrukce. „Pěstounství je taková životní mise. Děti si do pěstounských rodin mohou přinést neveselé zážitky a začátky nebývají jednoduché. Rozhodně ale stojí za to vidět, jak postupně ožívají,“ říká pěstounka paní Liběna.

Když vám prší do postele

Rodina si před pár lety pořídila velký dům, aby mohli poskytnout domov dalším dětem. „Dům vypadal, že je v dobrém stavu a na první pohled jsme se do něj zamilovali. Postupně se však ukazují vážné nedostatky a vady,“ říká pan Robin. Nejvíce je trápilo zatékání kolem oken, nevyhovující koupelna a vysoké náklady za vytápění plynem. Nedávný silný déšť, který „protekl“ až do ložnice, odhalil, že oprava nebude zdaleka tak jednoduchá. Projekt Buřinky původně počítal s úpravou obytného podkroví domu tak, aby zde rodina mohla ubytovat dvě nové děti. Lukáš Zimandl z architektonického studia Design4Function, které celý projekt rekonstrukce navrhuje, proto provedl první sondy do konstrukce střechy. Verdikt zněl bohužel jasně. „Pokud to chcete udělat správně, měli byste odstranit příčinu zatékání, což v tomto případě obnáší vyměnit celou střechu.“

Manželům Robinovi a Liběně pomohla stavební firmu vybrat Buřinka.

Manželům Robinovi a Liběně pomohla stavební firmu vybrat Buřinka.

Vytápění plynem? Neudržitelné.

Raketově rostoucí ceny plynu, velikost domu a jeho izolační nedostatky znamenaly pro rodinu noční můry. Dalším cílem rekonstrukce proto bylo změnit zdroj vytápění a snížit tak měsíční výdaje, které neúnosně zatěžovaly rodinný rozpočet. Z toho důvodu bylo instalováno tepelné čerpadlo a fotovoltaické panely. Kombinace těchto zařízení dává velký smysl, protože rodině pokryjí až 60 % spotřeby elektrické energie za rok. Díky tomu nebude závislá na starém dosluhujícím plynovém kotli.

Jak vybrat firmu na rekonstrukci

Každá rekonstrukce potřebuje čas a dobré plánování. Kvůli nedostatku kapacit je v dnešní době nutné oslovit kvalitní řemeslníky a stavební firmy alespoň s půlročním předstihem. „Firmu, která by rekonstrukci prováděla, jsme vlastně oslovili ještě dřív, než jsme našli konkrétní rodinu a dům,“ říká Monika Kopřivová z Buřinky a dodává: „Hledali jsme někoho spolehlivého, takže jsme dali na osobní doporučení. Nechtěli jsme jít do tak velkého projektu s neznámou firmou, kterou bychom našli na internetu. Dostali jsme reference na dvě rekonstrukční firmy a jednoho samostatného řemeslníka, ty jsme poptali a jejich nabídky pak chtěli porovnat.“

Podmínkou bylo začít rekonstrukci střechy ještě v letošním roce, což se ukázalo jako příliš ambiciózní, protože na dobré klempíře se někde čeká i dva roky. Nakonec se ale jedna z oslovených firem přeci jen pustila do díla. „Při plánování rozsahu rekonstrukce je ideální zhodnotit celkový technický stav domu nebo bytu a srovnat si potřeby rodiny, která v něm žije. K tomu doporučujeme přizvat odborníka (projektanta, architekta nebo zástupce realizační firmy). S největší pravděpodobností vám poradí plán rekonstrukce trochu upravit nebo doplnit. S finálním návrhem se pak můžete rozhodnout, jestli rekonstruovat najednou nebo po částech, které na sebe budou ideálně technicky navazovat,“ radí Lukáš Zimandl. To potvrzuje i Monika Kopřivová s naším projektem: „Bez prohlídky odborníka bychom např. nezjistili, že kvůli chybějící izolaci pronikala veškerá vlhkost z podkrovní koupelny rovnou do střešní konstrukce. Pouhá oprava těsnění kolem oken by problém zatékání nevyřešila.“

Zapojte se sami! Pro snížení nákladů i dobrý pocit

Rozsah rekonstrukce domu pěstounů byl dán nutností opravit střechu, renovovat podkroví, aby v něm vznikly dětské pokojíčky, a vyměnit zdroj vytápění a elektrické energie. Tyto práce nejde dělat svépomocí, vyžadují odbornost a zkušenost. Najdou se ale činnosti, do kterých se můžete pustit i vy jako majitelé nemovitosti. Rekonstrukci tím můžete významně urychlit a zlevnit. Členové pěstounské rodiny zvládli např. vyklizení domu, stěhování nábytku a vybavení, odstranění starých koberců atd. A o překvapení nebyla nouze. „Náš dům dříve sloužil jako hostinec. Byla v něm spousta vybavení, které jen zabíralo místo a sbíralo prach. Našla jsem tu třeba dvacet džbánků na vodu… Bylo mi líto ty věci vyhodit, tak jsme v září uspořádali garážový výprodej. Jsem ráda, že jsme si uvolnili zaplněný prostor a věci, které už nepotřebujeme, mohou ještě někomu posloužit,“ říká paní Liběna.

Rekonstrukci předchází stěhování a vyklízení podkroví

Během rekonstrukce musíte někde bydlet

Z nedávného průzkumu Buřinky mezi veřejností vyplynulo, že 77 % lidí se nechce vystěhovat z vlastního domu ani během stavebních úprav, pokud to není naprosto nezbytné. Často totiž není kam. Rodina pěstounů. měla to štěstí, že stačilo přesunout se do přízemí, aby podkroví bylo připravené na den D – tedy zahájení rekonstrukce. Zvažujete-li i vy „bydlení na staveništi“, je nutno předem zvážit všechna pro a proti. V našem případě bude sice život v přízemí trochu stísněný, ale nějak to půjde.

Pokud během rekonstrukce nechcete zůstávat doma, máte řadu možností, kam se přestěhovat. Ať už k rodině či známým, do krátkodobého pronájmu, na ubytovnu nebo třeba na chatu. S náklady na náhradní ubytování je potřeba počítat už na začátku a zahrnout je do rozpočtu. Dobrým řešením může být také naplánovat rekonstrukci tak, aby se aspoň částečně kryla s vaší dovolenou. V dnešní době zvládnete řadu konzultací s řemeslníky i přes videohovor, takže nemusíte být každý den „na místě“.

Fotogalerie

Manželům Robinovi a Liběně pomohla stavební firmu vybrat Buřinka. Oslovila 2 firmy a jednoho řemeslníka.
Při posuzování nabídek stavebních firem pomůže položkový rozpočet.
Od architektonického studia dostala rodina pěstounů nejprve architektonickou studii a pak i podrobnou projektovou dokumentaci.
Rekonstrukci předchází stěhování a vyklízení podkroví, se kterým pomáhají zaměstnanci Buřinky.
Se stěhováním těžších kusů nábytku vám může pomoct stěhovací firma. Pěstounům pomohli zaměstnanci Buřinky, kamarádi a rodina.

Za projektem stojí

SSČS - Buřinka

Autor myšlenky a koordinátor celého projektu rekonstrukce domu pěstounské rodiny

Design4function - Architektonický ateliér Design4function s.r.o.

Autor projektové dokumentace pro rekonstrukci

Let´s build - komplexní služby ve stavebnictví

Realizátor stavebních prací

Mediální partner

Deník Bydlení