Rekonstrukce domu pěstounů začala v říjnu 2022 a skončila v lednu 2023. Za necelé 4 měsíce zrekonstruovala stavební firma střechu a celé obytné podkroví. V lednu se projekt ještě rozšířil o úpravu nevyužívaného suterénu na samostatné bydlení pro dospívajícího syna. To již dělala rodina svépomocí za odborného vedení Vaška Adamce z pořadu Do montérek!
Celý podzim jsme přinášeli zprávy o průběhu rekonstrukce domu pěstounů, a i když probíhala podle harmonogramu, zaskočilo nás několik věcí, se kterými jsme nepočítali. I v našem případě zafungoval Murphyho zákon (co se může pokaz, se pokazí). V listopadu odešel rodině bojler. Kvůli výměně plynového kotle za FVE a tepelné čerpadlo byla naštěstí v plánu i akumulační nádrž na teplou vodu, jen chvilku trvalo, než na ni v procesu rekonstrukce došla řada. Rodina tedy musela žít asi měsíc bez teplé vody. Bez potíží se neobešla ani rekonstrukce elektroinstalace a sloučení dvou elektrických hodin a došlo i na večer při svíčkách.
Opravy domu doprovázely i příjemné změny. V průběhu rekonstrukce jezdili pěstouni do dětského domova navštěvovat dvě holčičky, které se čerstvě po dokončení oprav staly součástí rodiny. Když se o Vánocích na dva týdny přerušily rekonstrukční práce, mohli si pěstouni vzít holčičky na svátky domů.
Střecha dělá domov – což neplatí, když do ní teče
Když rodina pěstounů kupovala dům, dušoval se zprostředkovatel, že střecha vydrží dalších 50 let. Po pár letech však začalo do podkroví zatékat a tento problém se rychle zhoršoval. Při silných deštích teklo manželům do postele. Kvůli chybějící izolaci byly ložnice a pokojíčky v podstatě nevytopitelné a vysoké účty za plyn ničily rodinný rozpočet každý měsíc.
Práce začaly odstraněním střešní krytiny, demontáží střešních oken a poškozené izolace. Krov nebylo nutné opravit ani impregnovat, byl naštěstí ještě v pořádku. Bylo nutné vyměnit jednu krokev. Potom se kontralatěmi a latěmi na krov připevnila pojistná hydroizolační folie, která chrání střechu proti dešti. Na to přišly nové střešní tašky, střešní okna a oplechování. Na hotovou střechu se namontovala fotovoltaika a hromosvod. Dodatečně jsme opravili povrch komínu a izolovali vikýř. Vnější práce byly hotové již za 10 dní.
Díky sjednocení barev se obytné podkroví rozzářilo
Uvnitř se odstranily sádrokartonové podhledy a bouralo se v koupelně a na toaletě. Pokud vezmeme jednotlivé úpravy popořadě, nejprve se opravily rozvody vody, topení a odpadu. Kompletně jsme vyměnili elektroinstalaci. Během těchto prací se postupně zateplovala střecha minerální vatou. Potom jsme začistili povrchy stěn (hrubé úpravy povrchů stěn). Následovaly nové sádrokartonové podhledy s dodatečným zateplením a parozábranou.
Na řadu přišlo i nové obložení koupelny a toalety. Také bylo nutné vyrovnat podlahu v celém podkroví samonivelační stěrkou, vyštukovat stěny a vymalovat. Kvůli prosvětlení interiéru jsme natírali zárubně, dveře i radiátory nabílo. Nakonec se lepilo nové lino a dělaly soklové lišty. Paní Liběna si nepřála plovoucí podlahu, chtělo lino, díky čemuž jsme i trochu ušetřili. Hlavní obytný prostor byl dokončený, zbývalo ještě zkompletovat koupelnu: montoval se sprchový kout, umyvadlo, baterie, skříňka a závěsná toaleta. Pověsilo se zrcadlo. Úplně na závěr celé rekonstrukce namontoval elektrikář v celém podkroví zásuvky a světla. Uklidilo se a po předání stavby se pěstounovi mohli začít stěhovat.
Za celou dobu rekonstrukce se odvezlo 5 kontejnerů se stavební sutí ze střechy. Střešní latě si pan Robin nechal na topení. Térový papír, který je kvůli obsahu asfaltu klasifikován jako nebezpečný odpad, nešlo odevzdat do místního sběrného dvora, a byl odvezen na speciální skládku do Prahy. Další dva kontejnery odpadu pak vyvezli řemeslníci z obytného podkroví.
Místo záchodů garsonka pro syna
Při úvodních prohlídkách domu se nám pan Robin svěřil, že by nevyužívaný suterén rád jednou přeměnil na bydlení pro dospívajícího syna. Dům původně sloužil jako hostinec a v suterénu byly umístěny toalety pro hosty. 3 dámské a pánské kabinky, pisoáry a 4 umyvadla. Rodina proto rozhodla, že zkusí své štěstí a přihlásila se do pořadu „Do montérek“. Podařilo se. Při jednom nepořádku tak pod dozorem a s pomocí Václava Adamce a jeho týmu pan Robin všechno vyboural, začistil a společnými silami se ženou a synem vybudovali samostatné bydlení. Krásný dárek k osmnáctinám. „Měli jsme to v plánu v horizontu příští pětiletky a jsme hrozně rádi, že se to díky impulsu Buřinky podaří takhle brzy. Nebojím se práce, ale měl jsem strach z toho, jak prostor rozvrhnout. Jsem rád, že mi někdo ukázal, jak na to, vede mě. Hrozně moc se u toho se synem naučíme,“ říká Robin.
Ohlédnutí za projektem
Na začátku celého projektu stála myšlenka ukázat lidem, že rekonstrukce nemusí být strašák. Když vám někdo poradí a ukáže, jak postupovat, není se čeho bát. Proto se Buřinka rozhodla vytvořit průvodce rekonstrukcí. Takových rad a návodů je sice hodně, ale často jsou to jen teorie napsané od stolu, což není zrovna ideální. Proto jsme si v Buřince řekli „Nechceme jen teorii, pojďme do toho se vším všudy“. A když už rekonstruovat, tak rovnou i pomoct někomu, kdo to opravdu potřebuje. Postupně tak vykrystalizovala rekonstrukce domu „našich“ pěstounů. Od prvotních návrhů, projektů a smluv, přes vyklízení, bourání a likvidaci starého a nefunkčního vybavení, ale také novou střechu, instalaci solárních panelů či tepelného čerpadla až po finální předávku krásného nového bydlení.
To vše jsme v celém průběhu sledovali, zaznamenávali a dokumentovali. Spolu s postupující rekonstrukcí jsme sepisovali naše postřehy, návody a tipy odborníků. Co a jak dělat správně, jak se připravit a nic nepodcenit. Vše naleznete v našem Průvodci rekonstrukcí.
Závěrem bychom rádi poděkovali všem, kteří se na celém průběhu rekonstrukce podíleli. Nejen paní Liběně a panu Robinovi, že nás pustili do svého soukromí (a za výborné koláče), ale i těm, kteří tolik nejsou vidět. Architektům, kteří nám vždy ochotně odpovídali na všechny naše otázky, řemeslníkům, kteří odvedli úžasnou práci. Zaměstnancům Buřinky, kteří pomáhali s vyklízením a vlastně i pěstounskou rodinu vybrali. Energetickému holdingu Malina, který daroval pěstounům fotovoltaickou elektrárnu a tepelné čerpadlo. A děkujeme i všem ostatním, kteří přidali svou ruku k dílu. Výsledek stojí za to.