Říká se, že lidská práce bývá na rekonstrukci to nejdražší. Pokud tedy potřebujete při opravách domova ušetřit, nezbyde vám nic jiného, než se sami zapojit. Právě při bourání, u kterého se mnohdy takzvaně nedá mnoho zkazit můžete ušetřit desetitisíce korun. V následujícím článku se dočtete:
- Co jsou to přípravné práce
- Jaký postup zvolit při bouracích pracích?
- Jaké nářadí se hodí na bourací práce?
Už víte, jak má váš domov po rekonstrukci vypadat. Ze všeho nejdřív potřebujete plán. Měníte vnější vzhled domu (odstraňujete přístavby nebo části stavby) nebo bouráte nosné zdi nebo jejich části? Pak potřebujete stavební povolení a k tomu projekt. Pří významné změně dispozic (bourání mnoha příček uvnitř domu) potřebujete ohlášení stavby. Více o schvalovacím procesu si přečtete zde. Na mnoho demoličních prací ale žádné povolení nepotřebujete. Tak hurá do toho:
- Žijete ve starém domě, který stavěl vás pradědeček svépomocí? Možná je z různých druhů cihel a možná z kamene, ze dřeva a taky možná všechno dohromady. Než začnete bourat, měli byste zjistit z čeho jsou postavené zdi nebo co je schované pod kobercem.
- Demolice je skvělá na odbourání stresu, ale zároveň je to fyzicky dost náročná práce, takže není od věci, si jí trochu usnadnit použitím vhodných nástrojů. Častokrát tyto specifické a nákladné nástroje již následně nevyužijete. Vhodné je proto navštívit půjčovnu nástrojů, přednést svůj plán a nechat si poradit od odborníků. Hodit se vám určitě bude bourací kladivo, vykružovadlo, páčidlo, krumpáč a kolečko na odvoz suti.
- Než vezmete do ruky sbíječku, čekají vás přípravné práce. Odpojte přívod vody a elektřiny v té části domu, kde zrovna bouráte. Pokud je ve zdi schovaná vodovodní trubka a vy ji poškodíte, hrozí vám maximálně potopa. To se stalo např. pěstounovi Robinovi, když přestavoval suterén na bydlení pro syna. Při přerušení kabelu pod proudem se ale můžete vážně zranit nebo i zabít. Při bourání pouze části stěn je nutné postupovat opatrně i k vzhledem k okolo vedeným potrubím, především ty starší mohou vibracemi prasknout. Nikdy nevíte, jaké tajemství se ve zdech starých domů skrývá.
- Při bourání se opravdu hodně práší a od sbíječky či bouracího kladiva odletují kousky zdiva nebo obkladů, které by vás mohly zranit. Připravte si proto ochranné pomůcky jako jsou brýle, rukavice nebo respirátor. Pokud máte citlivý sluch, oceníte také sluchátka či špunty do uší.
- Demoliční práce nejsou jen o bourání zdí, patří mezi ně také odstranění starého nábytku, odstranění obkladů, staré podlahové krytiny a odstranění starých rozvodů, demontáž oken a dveří. Postupujte shora dolů. Vybouraný materiál průběžně odvážejte, aby nezatížil stropní konstrukci. Pěstounům s odvozem koleček s odpadem do přistaveného kontejneru pomáhal dospívající syn, pro kterého rekonstrukci suterénu provádí. Jak si poradit s vyklízením se dočtete také zde.
- Stavební odpad patří do sběrného dvora. Je však dobré jej předtím alespoň částečně vytřídit. Něco můžete zpeněžit (výkup kovů) něco darovat. I když se vám staré cihly, dveře nebo i obalové materiály nehodí, někdy jiný by je mohl ještě využít. Když je na internetu nabídnete zdarma, ušetříte si starosti s odvozem. Co vám zbude, můžete do sběrného dvora odvést sami a v místě trvalého bydliště byste za jeho uložení neměli nic platit. Lepší je zavolat předem a zeptat se, co všechno můžete odevzdat. Některé materiály totiž spadají do kategorie nebezpečný odpad, patří sem plechovky od barev, ředitel, tuby od montážní pěny atd. Pozor si dejte také na azbestové trubky či střešní krytinu nebo lepenku (asfaltový podklad v podlaze). Pohodlnější variantou likvidace odpadu je pak pronájem kontejneru specializovanou firmou. Pro případnou kontrolu ze stavebního úřadu si uschovejte všechna potvrzení o likvidaci odpadu, která při rekonstrukci získáte.