Buřinka radí, jak šetřit doma
Zdražování na všech frontách nás postupně nutí měnit naše chování. Dopady vyšších cen energií pocítí skutečně všichni.
Tam, kde jsme dříve šetřit nemuseli, budeme počítat každou korunu. Ke změně zajetých zvyků nestačí jen odhodlání, je fajn si cestu trochu usnadnit. Hodně se dá ušetřit v domácnosti i změnou každodenních návyků. Začněte hned a přemýšlejte nad každou místností ve svém domově. Nemusíte čekat, až si na střechu pořídíte fotovoltaické panely a do domu tepelné čerpadlo. Inspirujte se nápady našich zaměstnanců, jak oni sami šetří v domácnosti elektřinou, plynem a vodou, nebo také jídlem atd.
Pro zobrazení konkrétní tipů na šetření v jednotlivých místnostech, klikněte na obrázek daného pokoje.
Koupelna
V koupelně se dá šetřit nejen vodou, ale také čisticími prostředky nebo elektřinou.
- Snižte spotřebu vody. Namontujte perlátor na vodovodní baterii. Provzdušněním redukuje průtok. Na stejném principu funguje i úsporná sprchová hlavice. Ani nepoznáte, že kohoutkem protéká méně vody. Když se mydlíte, nebo si čistíte zuby, zastavte vodu. Velké změny udělá WC s nižším průtokem nebo WC Stop, který funguje na podobném principu jako perlátor. Pokud chcete šetřit vodou více, můžete zachytávat studenou vodu na zalévání před tím než doputuje teplá voda z bojleru.
- Šetřete elektřinou i v koupelně. Bojler pro ohřev vody nastavte na tak, aby ohříval pouze ráno a večer. Voda se tak nebude neustále dohřívat v průběhu dne. Když máte v koupelně okno, nesviťte zbytečně.
- Nakupujte chytře. Místo malých lahviček kupujte velká balení. Velké objemy jsou v přepočtu na množství produktu levnější. Porovnávejte proto podle jednotkových cen. Nemusíte kupovat značkové čistící prostředky, stejné složení mají mnohdy levnější privátní značky (DenkMit, Clever, AquaPur atd.) V drogerii také porovnejte pánskou a dámskou variantu produktů, např. růžové žiletky bývají dražší než modré. Používejte drogerii do posledního zbytku.
- Používejte selský rozum při praní a sušení. Zapínejte pračku, až když je plná. Pokud máte nižší tarif elektřiny, využívejte jej pro praní a sušení. Zároveň zvažte, jestli ze sušičky nepřejít na sušení na balkóně nebo doma na sušáku. Co není třeba, nežehlete. Po vyprání prádlo silně protřepejte, čímž se natáhne. Prací prášky i čističe jsou drahé. I proto se vyplatí je dávkovat s rozmyslem. Na prací prášky vždy používejte odměrku, zamezíte tak plýtvání. Čistící prostředek dejte na hadr nebo houbičku, spotřebujete ho tak méně, než když jej nastříkáte přímo na vanu.
Obývací pokoj
Kvůli šetření nemusíte hned snižovat teplotu na 18 °C. Jde to i jinak.
- Šetřete elektřinou a teplem. Větrejte krátce, ale intenzivně. Rychleji dojde k výměně vydýchaného vzduchu a ztratíte méně tepla. Místo klasických žárovek využívejte LED osvětlení. Za radiátor nalepte odrazovou fólii, která odráží teplo od stěny zpět do místnosti. Zároveň ho udržujte nezakrytý a bez prachu. Ujistěte se, že nemáte zpuchřelé těsnění kolem oken a dveří. Zapojte spotřebiče do zásuvky přes prodlužovačku s vypínačem. Jednoduše a rychle potom vypnete stand by režim u televize, wifi, PC nebo rádia. Při odjezdu z domu nebo i večer vše najednou zcela vypnete. Vraťte se z home office zpět do kanceláře. Pokud pracujete z domu, mějte notebook v nabíječce, jen pokud je baterie vybitá.
- Bavte se doma. Udělejte si filmový večer doma místo toho, abyste šli do kina. Pozvěte přátele k sobě domů. Příště můžete jít vy k nim. Nenechávejte zbytečně televizi hrát celý den.
- Relaxujte úsporně. Odpočíváte u čtení?Choďte do knihovny, ne do knihkupectví. Odpočíváte u sociálních sítí a nemáte neomezená mobilní data?Používejte WIFI, nebo ještě lépe, jděte se projít do přírody.
Kuchyň
V kuchyni můžete ušetřit při nákupu potravin i jejich skladování a vaření. Podle odborných průzkumů každý Čech zbytečně vyhodí až 57 kg jídla ročně. Ušetřit se dá až 8 000 Kč ročně.
- Plánujte! Rozmyslete si už v neděli, co budete v následujícím týdnu vařit. Zvažte, kolik jídel potřebujete pro celou rodinu připravit a tomu přizpůsobte nákupní seznam. Nezkazí se vám pak potraviny, které se k ničemu nehodí. Místo obědů v restauraci si do práce noste krabičky s jídlem z domova.
- Nakupujte chytře. Trvanlivé potraviny jako je rýže nebo těstoviny kupujte v akci, vydrží dlouho. Nekupujte balenou vodu. V obchodě se zaměřte na nabídku „nehezké" zeleniny a na bedýnky, které nabízí třeba Lidl nebo Penny. Za 25 Kč si v ní odnesete i 3 kg zdravých dobrot. Před samotným nákupem se dobře najezte, hladoví nakupujeme zbytečnosti.
- Využijte vše na maximum. Jídlo dobře skladujte. Citrusy, banány ani rajčata do lednice nepatří. Bylinky naopak vydrží déle, pokud je dáte do skleničky s vodou a poté do lednice, nebo si je pěstujte v květináči. Máte moc ovoce? Kromě zavařenin, džemů a moštu můžete vyrobit domácí sirup nebo ovoce usušit. I ti, co nemají zahrádku, mohou domácí výpěstky koupit levně od známých, z komunitních zahrad nebo využít samosběr. Další zajímavé tipy najdete na zachranjidlo.cz.
- Vařte a pečte efektivně. Ušetřit můžete díky vaření na nižší teplotu v hrnci s pokličkou nebo v tlakovém hrnci. Uvaříte i rychleji. V rychlovarné konvici ohřívejte jen tolik vody, kolik potřebujete. Pro většinu pečení není nutné troubu předehřívat. Neotevírejte ji, pokud to není nutné. Vypínejte ji také o pár minut dříve, než je napsáno v receptu. „Nekoukejte se do ledničky jako na televizi," radí Monika Kopřivová z Buřinky.
- Používejte spotřebiče úsporně. V ideálním případě vybírejte spotřebiče v co nejvyšší úsporné třídě. Odmrazujte pravidelně mrazák a nezapomeňte nastavit teplotu (lednička cca 6 °C a mrazák -16 °C). Už při vrstvě ledu 1 cm stoupá spotřeba energie až o 75 %. Místo ve dřezu, myjte nádobí v myčce. Ušetříte až 60 % vody než mytím pod tekoucí vodou. Mytí v myčce vás ročně vyjde řádově o 1 000 Kč méně. Zapínejte myčku, až když je skutečně plná. Na méně špinavé nádobí volte kratší mycí program.
Ložnice
Ložnice je na šetření náročnější, ale i tady existuje pár způsobů, jak na to.
- Myslete na zdraví. Aby byl spánek kvalitní, je ideální spát při teplotě 18 až 19 °C. Zvažte proto, jestli v ložnici nepřetápíte. Teplé přikrývky či malé děti také zahřejí. Pokud máte v ložnici televizi, nastavte si časovač, aby nehrála zbytečně do noci. Snažte se neusínat s knížkou v ruce při rozsvícené lampičce.
- Ošiďte svou mysl. K posteli si dejte koberec. Vyhnete pocitu studených nohou a bude se vám lépe usínat.
- Vykliďte šatník. Projděte si skříň, jestli se v ní nevyskytují zbytečné kousky, ty pak prodejte. Při nákupu nového oblečení vybírejte spíše méně kvalitních kousků než hodně levných a nekvalitních, které budete muset brzy měnit.
Dětský pokoj
Nikdo nechce na dětech příliš šetřit, ale také nemusíte utrácet zbytečně.
- Vyžeňte děti ven. Místo sledování televize, hraní her, nebo zírání do tabletu přimějte děti trávit více času venku. Můžete jít s nimi.
- Nestyďte se nakupovat z druhé ruky. Zeptejte se známých a příbuzných se staršími dětmi, jestli nemají oblečení, které už je jim malé. Hledejte také na facebooku, na bazos.cz, sbazar.cz, e‑mimino nebo vinted. Nabízí se tam i nové věci se slevou. Podobně můžete postupovat při výběru nábytku a hraček. Co už vaše děti nepotřebují, prodejte dál.
- Naučte děti nesvítit zbytečně. To platí nejen v dětském pokoji, ale v celém bytě. Pokud se děti bojí tmy, zkuste místo lampičky svítící samolepky.
Zahrada a garáž
Nezapomeňte na sklep garáž a hlavně zahradu.
- Pěstujte s rozmyslem. Na zalévání využijte dešťovou vodu. Zalévejte kropící konví nebo hadicí s pistolí. Větší úrodu brambor nebo jablek skladujte ve sklepě, kde je sucho, tma a chladno.
- Auto nechte občas v garáži. Je na místě zvážit, zda nejít pěšky, na kole nebo MHD. Pokud autem musíte, zkuste zjistit, jestli někdo v okolí nejede stejným směrem a o cestu se podělte.
- Úklidem nic nezkazíte. Sklep, garáž i půdu se vyplatí pořádně uklidit. Možná zjistíte, že máte hodně věcí, které můžete prodat. Nebo najdete něco, co jste chtěli kupovat. Vyklizené prostory použijte jako sklad nebo hernu pro děti.