Rekonstrukce jsou v kurzu nejen díky pandemii

Změnu nebo úpravu bydlení plánovala letos podle průzkumu Buřinky polovina Čechů. Pozitivní přístup k rekonstrukcím ovlivnila i pandemie, která mnohé domácnosti na jaře uzavřela v nerekonstruovaných domech a bytech. Právě to podle výzkumu Buřinky letos podnítilo k úpravám bydlení 16 % dotázaných. Oblíbené jsou hlavně úpravy zvyšující udržitelnost. Třeba zateplit fasádu plánuje do léta 2021 čtvrtina respondentů. Rekonstrukce Češi nejraději financují z úspor.

Do celkových rekonstrukcí se lidé pouští neradi

Když Čechy v jarních měsících uzavřela vládní opatření v domovech, zcela se změnily potřeby využití prostoru. Vzrostla potřeba soukromí pro jednotlivé členy rodiny kvůli práci z domu nebo distanční výuce. Rekonstrukci i bez vlivu současné situace plánovala třetina Čechů. Pandemie přiměla k úpravám domova dalších 16 %. Z toho tři čtvrtiny provedly spíše dílčí úpravy a pouze čtvrtina se plánovala vrhnout do větší rekonstrukce, či pořízení nového bydlení.

Větší renovace jsou aktuálně obtížnější, kvůli zavřeným obchodům, náročnějšímu plánování či zajištění bydlení mimo rekonstruovaný byt. Pokud to situace a finance dovolí, je kompletní rekonstrukce výhodnější. Potvrzuje to i Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu: Připravenou a najednou realizovanou rekonstrukcí uspoříte nejen finance a energii. Je i vyšší pravděpodobnost prodloužení životností použitých materiálů.“

Udržitelnost

Rekonstrukci, která ušetří elektřinu, plyn nebo vodu, plánuje podle průzkumu Buřinky do příštího léta realizovat více než polovina Čechů. Důsledkem jsou nejen finance ušetřené za provoz, ale i udržitelnost.

Při plánování oprav je dobré myslet i na nová pravidla a nařízení. „Téměř 300 tisíc českých domácností stále topí ve starých, nevyhovujících kotlích na tuhá paliva. Čas na jejich výměnu se přitom krátí. Po 30. září 2022 nesmí být v provozu žádné kotle 1. a 2. emisní třídy,“ říká Roman Opluštil ze společnosti ZELENÁ PRO DůM.cz.

Nejčastěji plánované rekonstrukce do léta 2021

Obrázek č.1: Nejčastěji plánované rekonstrukce do léta 2021

Češi stále častěji využívají dotace

Podle průzkumu Buřinky chtějí Češi nejčastěji financovat úpravy bydlení z úspor. „Proto také volí postupné opravy místo celkové rekonstrukce. Vymění okna, pár let šetří a zateplí fasádu nebo vymění střechu. Není to ideální řešení. Při kompletní rekonstrukci domu má za několik měsíců hotovo a může si užívat nového komfortu bydlení daleko dříve. Navíc, při částečné rekonstrukci domu klient zpravidla nedokáže splnit podmínky přidělení dotace, na rozdíl od celkové rekonstrukce,“ říká Jaroslav Cvrček ze Stavební spořitelny České spořitelny.  

Sehnat finance nemusí být obtížné, část oprav jde financovat i díky dotacím Nová zelená úsporám, Kotlíkové dotace nebo Dešťovka. Zájem o ně v posledních letech roste. Podle údajů MŽP zažádalo o dotaci z programu Nová zelená úsporám v roce 2019 o 40 % více lidí než v roce předchozím.

Někoho však od podání žádosti odradí obavy ze složitosti a jednání s úřady. Buřinka proto svým klientům nabízí, že jim dotaci pomůže vyřídit ve spolupráci se svými obchodními partnery. „Úvěr na rekonstrukci ve výši dotace pak u nás mohou klienti kdykoliv zaplatit bez poplatku za předčasné splacení,“ dodává Jaroslav Cvrček ze Stavební spořitelny České spořitelny.

Jak Češi financují rekonstrukce

Obrázek č. 2: Jak Češi financují rekonstrukce

O výzkumu

Výzkum pro Stavební spořitelnu České spořitelny (Buřinku) prováděla v červenci 2020 společnost KANTAR na reprezentativním vzorku populace ČR ve věkové kategorii 18-65 let v počtu 801 osob.

Výzkum pro Stavební spořitelnu České spořitelny (Buřinku) prováděla v září 2020 společnost KANTAR na vzorku populace ČR ve věkové kategorii 18-60 let v počtu 500 osob.

Kontakt pro média

Monika Kopřivová

specialistka komunikace SSČS

724 087 666, monika.koprivova@burinka.cz