Olomoucko představuje velký potenciál pro snížení nákladů za energie. S výměnou starých kotlů neváhejte, zbývá už jen pár dní!

Polovina majitelů rodinných domů na Olomoucku nemá a ani neplánuje instalovat technologie využívající obnovitelné zdroje energií. Fotovoltaiku využívá pouze 11 % z nich, tepelné čerpadlo 16 % a větrnou turbínu 2 %. Od 1. září navíc začne platit zákaz využívání neekologických kotlů 1. a 2. emisní třídy. Lidé, kteří je stále používají, mají poslední možnost čerpat výhodné kotlíkové dotace. Téměř polovina majitelů domů z Olomouckého kraje by energeticky úsporná opatření financovala z úspor, hypotéku by volilo 27 % a úvěr od stavební spořitelny 17 % dotázaných. Čtvrtina by využila některou z nabízených dotací.

V souvislosti s nástupem období rekonstrukcí a blížícím se zákazem používání starých kotlů zjišťovala Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka), jaká opatření majitelé rodinných domů v jednotlivých krajích České republiky realizují, zda volí energeticky úsporná řešení a jak je financují a zda zbytečně neutrácejí za vytápění. Přinášíme výsledky pro Olomoucký kraj.
 

Střechy na Olomoucku volají po solárech

Pouze každý desátý majitel rodinného domu v Olomouckém kraji využívá fotovoltaické panely pro výrobu elektřiny nebo ohřev vody. Pro srovnání: nejvíce využívané jsou v Jihomoravském kraji (17 %). Tepelné čerpadlo má jen16 % respondentů z Olomouckého kraje. Zatímco nejvíce lidí ho využívá na Karlovarsku (25 %). Prostor pro využití obnovitelných zdrojů energií je tak na Olomoucku stále velký.
 

Máte ve svém domě instalovanou technologii využívající obnovitelné zdroje energie?

Graf: Máte ve svém domě instalovanou technologii využívající obnovitelné zdroje energie?
Zdroj: Stavební spořitelna České spořitelny (sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos, 2024, 1 500 respondentů – majitelů rodinných domů v ČR), v %, více možných odpovědí

 

Stopka pro staré kotle

Od 1. září letošního roku začne platit zákaz provozu kotlů 1. a 2. emisní třídy. Majitelé rodinných domů, kteří takový typ kotle stále využívají, mají poslední dny na to, aby začali situaci řešit. Při porušení tohoto nařízení jim může hrozit opakovaná pokuta až 50 000 korun. S financováním pomůže stát. „O kotlíkovou dotaci je potřeba zažádat nejpozději do 30. srpna do 12 hodin. Můžete čerpat až 180 000 korun, a pokrýt tak až 95 % pořizovacích nákladů na nový zdroj tepla. Výše dotace se odvíjí od typu nového zdroje vytápění. Tento typ dotací je určen pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. Ostatní domácnosti mohou využít Novou zelenou úsporám,“ vysvětluje Stanislava Palová z Krajského úřadu Olomouckého kraje a dodává: „Máte-li ke kotlíkovým dotacím nějaké otázky, můžete se obrátit na náš krajský úřad, konkrétně na e-mail kotlikovedotace@olkraj.cz.“ Více informací naleznete zde.

 

Kde vzít na rekonstrukci finance?

Čtvrtina majitelů rodinných domů v Olomouckém kraji by rekonstrukci financovala hypotečním úvěrem, což je více než kdekoli jinde v České republice. Stejné procento by využilo dotace od státu. Využití vlastních úspor by preferovalo pouze 43 % majitelů v tomto kraji, a to je nejméně z celé republiky.
 

V případě, že byste prováděli udržitelnou rekonstrukci svého domu, jak byste ji financovali?

Graf: V případě, že byste prováděli udržitelnou rekonstrukci svého domu, jak byste ji financovali?
Zdroj: Stavební spořitelna České spořitelny (sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos, 2024, 1 500 respondentů – majitelů rodinných domů v ČR z toho 110 respondentů z Olomouckého kraje), v %, více možných odpovědí

 

Kam si v Olomouckém kraji můžete přijít pro radu jak na dotace

Naplánovat komplexní rekonstrukci může být složité. „V našem průzkumu jsme se proto také ptali lidí, kam by se obrátili s žádostí o pomoc či informace. V Olomouckém kraji 35 % respondentů, nejvíce z celé ČR, odpovědělo, že neví, nikdy se o to nezajímali. To se však postupně mění a povědomí o možnosti bezplatného dotačního poradenství v Buřince roste. Za prvních 6 měsíců jsme pomohli více než 5 000 lidí,“ říká Milan Pospíšil, manažer úvěrů ze Stavební spořitelny České spořitelny.
 

Kam jít v Olomouckém kraji pro radu:

 

O Buřince

Již 30 let zajišťujeme pro klienty výhodné stavební spoření a úvěry na bydlení včetně komplexního finančního poradenství. Aktuálně se zaměřujeme na financování udržitelných rekonstrukcí. Naše profilace rekonstrukční banky se odráží nejen v nabídce našich produktů a služeb, ale i v komunikaci. Připravili jsme 10dílný seriál Úsporné rekonstrukce s Buřinkou. Kombinace odborných článků a odlehčených videí přesvědčí každého, kdo s úspornou rekonstrukcí zatím váhá. Nízkonákladové tipy jak šetřit v jednotlivých místnostech domova sdílíme sdílíme zde.

Jako stavební spořitelna cítíme také závazek vůči oboru stavebnictví, který naplňujeme podporou inovativních postupů a materiálů užívaných při stavbě domů. Více o našich projektech realizovaných na podporu vědy a výzkumu ve stavebnictví najdete na www.inovaceodburinky.cz.

 

Kontakt pro média

Hana Burečková

Manažerka externí komunikace
Stavební spořitelna České spořitelny, a.s.
E-mail: hana.bureckova@burinka.cz
Mobil: +420 604 684 103

 

Tento projekt je spolufinancován ze systému EU pro obchodování s emisemi prostřednictvím Modernizačního fondu

Spolufinancováno EU