Jaké změny přinesl letošní rok pro stavební spoření?
Dotační poradenství, rozšíření bytových potřeb, omezení osvobození státní podpory od daně z příjmů a snížení státní podpory – to jsou hlavní změny, které vnáší rok 2024 do stavebního spoření. Na českém trhu působí aktuálně pět stavebních spořitelen: ČSOB Stavební spořitelna, Stavební spořitelna České spořitelny, Raiffeisen stavební spořitelna, Modrá pyramida a Moneta stavební spořitelna. Jak na tyto změny reagují? Nabízí svým klientům různé akce a bonusy, jako třeba dorovnání státní podpory do původní výše, výhodnější úvěr na zelené rekonstrukce nebo bonusy za splněné podmínky. Současně rozšiřují portfolio svých služeb o poradenskou a asistenční činnost v oblasti dotací. Tato nové role vyplývá z memoranda o spolupráci mezi MŽP, MF a stavebními spořitelnami s cílem zpřístupnit dotační programy podporující bydlení široké veřejnosti.
Stavební spoření se na českém trhu objevilo poprvé v roce 1993 s jednoduchým a jasným cílem – pomoci lidem dosáhnout na vlastní bydlení, případně na jeho rekonstrukci. Mezi jeho hlavní výhody vždy patřily a patří výhodný, a hlavně garantovaný úrok, stabilita a v neposlední řadě také státní podpora. Stavební spoření prošlo za více než 30 let řadou změn. Ta nejnovější je účinná od 1. ledna 2024 a je součástí vládního konsolidačního balíčku. Jaké jsou ty hlavní změny, kterými stavební spoření aktuálně prošlo?
Stát snižuje podporu na polovinu
Státní podpora byla snížena z původních 10 % na 5 % z uspořené částky v příslušném kalendářním roce, maximálně však z částky 20 000 korun českých. Nejvyšší státní podpora činí tedy 1 000 korun. Stavební spořitelny na tento krok reagují, aby svým klientům toto snížení kompenzovaly. Přichází s různými bonusovými akcemi či výhodnějšími úroky. „Už v srpnu jsme deklarovali, že pokud dojde ke snížení státní podpory, což nyní skutečně nastalo, našim klientům příspěvek od státu zdvojnásobíme. Akce se týká smluv sepsaných od 1. srpna 2023. Buřinka připíše bonus ve výši přiznané státní podpory a to až 5 x 1 000 korun za roky 2024 až 2028,“ vysvětluje Lukáš Míka ze Stavební spořitelny České spořitelny.
Státní podpora a daň z příjmu
Nově státní podpora spadá pod zákonem definované tzv. ostatní příjmy, a podléhá tedy zdanění. „Platí to ovšem pouze v takových případech, kdy příjmy spadající do tohoto druhu ostatních příjmů překročí ve zdaňovacím období hranici 50 000 korun. To se bude týkat minima střadatelů,“ vysvětluje odborník na stavební spoření a autor webu stavebky.cz Petr Kielar.
Rozšíření definice bytové potřeby
Dále dochází k úpravě zákonné definice bytové potřeby, resp. k jejímu rozšíření o zelené prvky. Nyní sem spadá třeba i realizace opatření na podporu udržitelného bydlení, hospodaření s přírodními zdroji a využití obnovitelných zdrojů.
Nová služba stavebních spořitelen
Stavební spořitelny navázaly spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a Státním fondem životního prostředí ČR a mohou rozšířit portfolio svých služeb jednak o asistenci při vyřízení dotace při čerpání speciálně zvýhodněného úvěru na zateplení a další úsporná opatření pro žadatele v programu Oprav dům po babičce. Pro vás to bude v praxi znamenat jednodušší cestu pro získání zmíněné dotace od státu. Odborníci stavebních spořitelen s vámi projdou všechny potřebné kroky, vysvětlí vám, jak o dotaci zažádat a zodpoví vaše dotazy. Budou pro vás v této věci takovou pomocnou rukou.